Produse

Conectorii FAST- mecanici – se pot monta pe fibra in mai putin de 30 de secunde, aici incluizand si timpul de pregatire al fibrei. Conectorii cu polisare PC se monteaza folosind unelte uzuale, nu sunt necesare unelte speciale ca in cazul anumitor conectori mecanici cu polisare APC.

FASTField Assembly with Simple Technique

Conectorii mecanici sunt polisati, nemaifiind necesara executarea acestei operatii, astfel timpul de montare se reduce considerabil. Totodata la conectare se utilizeaza princiipiile sudurilor mecanice astfel ca nu mai este necesara folosirea unei rasini epoxidice pentru finalizarea monturii.

Prin folosirea conectorilor rapizi – mecanici – se optimizeaza flexibilitatea de instalare a cablurilor si se reduce considerabil timpul de conectorizare a fibrelor optice. Conectorii mecanici sunt deja populari la nivelul retelelor LAN & CCTV odata cu expansiunea  FTTH fiind o solutie destul de preferata in randul furnizoriilor de servicii.

Caracteristici:

  • Fibra optica este preinstalata, ferula este polizata in fabrica
  • Nu este necesara folosirea rasinii epoxidice
  • Nu este necesara folosirea casetelor de sudura sau a enclosure-lor
  • Precizie de aliniere prin folosirea avantajelor oferite de sudurile mecanice, pierderi ale puterii optice reduse
  • In cazul in care se greseste alinierea fibrei la montare, conectorul permite reasezarea fibrei
  • Conectorii SC si LC se pot monta pe buffere cu 900um, 2.0mm si 3.0mm
  • Utilizarea unui VFL este recomandata pentru a va asigura ca e instaleaza corespunzator conectorul
  • Intruneste preformantele TIA/EIA 568A
  • Intruneste preformantele TIA/EIA 604 (focis)

Aplicatii:

  • Retele mici, retele ale beneficiarului
  • LAN / WAN
  • Aplicatii FTTx
  • Patch Paneluri
  • Terminarea directa a cablurilor ce urmeaza a se conecta la echipamentele active
  • Reparatii si mentenanta, conectare definitiva / temporara
  • Conectorizarea cablurilor (tamburi) optice pentru testare

Coduri de comanda

Cod produs

Culoare

Tipul fibrei

Tipul conectorului

Polizare

Diametru cablu

FAST-SC-SM-UNI/00-BL/BK

blue

OS1 9/125µm

SC

UPC

250µm & 900µm

FAST-SC-GI5-UNI/00-BK/BK

black

OM2 50/125µm

SC

PC

250µm & 900µm

FAST-SC-GI6-UNI/00-BG/BK

beige

OM1 62.5/125µm

SC

PC

250µm & 900µm

FAST-SC-10G-UNI/00-AQ/BK

aqua

OM3 50/125µm

SC

PC

250µm & 900µm

FAST-SC-SM-09/CO

blue

OS1 9/125µm

SC

UPC

≤2mm & ≤3mm

FAST-SC-GI5-09/CO

black

OM2 50/125µm

SC

PC

≤2mm & ≤3mm

FAST-SC-GI6-09/CO

beige

OM1 62.5/125µm

SC

PC

≤2mm & ≤3mm

FAST-SC-10G-09/CO

aqua

OM3 50/125µm

SC

PC

≤2mm & ≤3mm

FAST-SC-SM-ALL

blue

OS1 9/125µm

SC

UPC

250µm, 900µm, ≤2mm & ≤3mm

FAST-SC-GI5-ALL

black

OM2 50/125µm

SC

PC

250µm, 900µm, ≤2mm & ≤3mm

FAST-SC-GI6-ALL

beige

OM1 62.5/125µm

SC

PC

250µm, 900µm, ≤2mm & ≤3mm

FAST-SC-10G-ALL

aqua

OM3 50/125µm

SC

PC

250µm, 900µm, ≤2mm & ≤3mm

FAST_N_SC-SM-025/GT

blue

OS1 9/125µm

SC

UPC

Indoor cable 3.1mm x 2.0mm

FAST-SC-SM-LF/GT

blue

OS1 9/125µm

SC

UPC

LF indoor cable 2.0mm x 1.6mm

FAST-SC-APC-SM-UNI/00

green

OS1 9/125µm

SC

APC

250µm & 900µm

FAST-SC-APC-SM-09/CO

green

OS1 9/125µm

SC

APC

≤2mm & ≤3mm

FAST-SC-APC-SM-ALL

green

OS1 9/125µm

SC

APC

250µm, 900µm, ≤2mm & ≤3mm

FAST-SC-APC-SM-025/GT

green

OS1 9/125µm

SC

APC

3.1mm x 2.0mm

FAST-SC-APC-SM-LF/GT

green

OS1 9/125µm

SC

APC

2.0mm x 1.6mm

FAST-LC-SM-UNI/00-BL/BK

blue

OS1 9/125µm

LC

UPC

250µm & 900µm

FAST-LC-GI5-UNI/00-BK/BK

black

OM2 50/125µm

LC

PC

250µm & 900µm

FAST-LC-GI6-UNI/00-BG/BK

beige

OM1 62.5/125µm

LC

PC

250µm & 900µm

FAST-LC-10G-UNI/00-AQ/BK

aqua

OM3 50/125µm

LC

PC

250µm & 900µm

FAST-LC-SM-09/CO

blue

OS1 9/125µm

LC

UPC

≤2mm & ≤3mm

FAST-LC-GI5-09/CO

black

OM2 50/125µm

LC

PC

≤2mm & ≤3mm

FAST-LC-GI6-09/CO

beige

OM1 62.5/125µm

LC

PC

≤2mm & ≤3mm

FAST-LC-10G-09/CO

aqua

OM3 50/125µm

LC

PC

≤2mm & ≤3mm

FAST-LC-APC-UNI

blue

OS1 9/125µm

LC

APC

250µm & 900µm

FAST-LC-APC-SM-09/CO

green

OS1 9/125µm

LC

APC

≤2mm & ≤3mm

FAST-ST-SM-UNI/00-BL/BK

blue

OS1 9/125µm

ST

UPC

250µm & 900µm

FAST-ST-GI5-UNI/00-BK/BK

black

OM2 50/125µm

ST

PC

250µm & 900µm

FAST-ST-GI6-UNI/00-BG/BK

beige

OM1 62.5/125µm

ST

PC

250µm & 900µm

FAST-ST-10G-UNI/00-AQ/BK

aqua

OM3 50/125µm

ST

PC

250µm & 900µm

FAST-ST-SM-09/CO

blue

OS1 9/125µm

ST

UPC

≤2mm & ≤3mm

FAST-ST-GI5-09/CO

black

OM2 50/125µm

ST

PC

≤2mm & ≤3mm

FAST-ST-GI6-09/CO

beige

OM1 62.5/125µm

ST

PC

≤2mm & ≤3mm

FAST-ST-10G-09/CO

aqua

OM3 50/125µm

ST

PC

≤2mm & ≤3mm

 

Accesorii pentru instalarea conectorilor rapizi (mecanici)

 

Cod accesoriu

Descriere

FAST-SC-KITO25DR-10

Tool Kit for Universal and drop/indoor FAST connectors, without cleaver CT-30

FAST-SC-KIT/ALL-10

Tool Kit for all FAST connectors, without cleaver CT-30

TOOL FOR SC CORD

FAST SC CORDAGE KIT – contains SC assembly tool + 2mm cable clamp + 3mm cable clamp

TOOL FOR LC CORD

FAST LC CORDAGE KIT – contains LC assembly tool + 2mm cable clamp + 3mm cable clamp

TOOL FOR ST CORD

FAST ST CORDAGE KIT – contains ST assembly tool + 2mm cable clamp + 3mm cable clamp

FIG-09

FAST 900um fibre insertion guide

 

Galerie Video

Cursuri

Sala 02

Curs jonctionare si testare fibra optica

In parteneriat cu Fujikura si AFL organizam periodic cursuri dedicate jonctionarii si testarii fibrei optice. Cursul dureaza trei zile si cuprinde atat aspecte teoretice, cat si activitati practice unde participantii au ocazia sa lucreze efectiv cu aparatele de masura si cele de jonctionat in scenarii cat mai apropiate de cele intalnite pe teren. …

Vezi Detalii

curatare

Seminar – Inspectia si curatarea conectorilor optici

Conform unui studiu efectuat de catre NTT- Advanced Technology, 98% dintre instalatori si 80% dintre proprietarii de retele de fibra optica au raportat contaminarea conectorilor optici ca fiind cel mai frecvent defect aparut in retea. …

Vezi Detalii

Recenzii

Nu există încă recenzii.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Conectori FAST (mecanici)”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Specificatii tehnice Conectori rapizi (mecanici)

Instructiuni de instalare Conectori rapizi (mecanici)

Comparatie intre conectorii rapizi si conectorii sudabili

Importanta alegerii tipului potrivit de conectorizare