Produse

AFL RG-2100 ROGUE OTDR 

Modulul de OTDR RG-2100 completeaza solutia modulara de testare AFL ROGUE. Este compatibil cu ambele platforme, compacta cB1 si inteligenta iB1, dar si cu aplicatia LinkMap® OTDR pentru Android. Cu aeRos cloud toate datele se vor sincroniza pentru o gestionare usoara a proiectelor si o coordonare mai buna a tehnicienilor.

Modulul este disponibil in 2 versiuni ce permit testarea fibrelor monomod si multimod:
– Quad: monomod – 1310/1550 nm si multimod – 850/1300 nm
– Dual: monomod – 1310/1550 nm

Include functii precum:
– Sursa de lumina optica
– Powermetru optic
– VFL

Cu aeRos configurarea aparatului pentru testare se face rapid si precis. Tehnicienii vor primi si descarca configuratia de testare iar rezultatele se vor incarca si sincroniza automat in cadrul proiectului definit in platforma aeRos.

Cu LinkMap rezultatele testelor vor fi interpretate mai rapid. Prin utilizarea pictogramelor si a unui cod de culori este mai usor de identificat conexiunile cu probleme. Prin simpla apasare a unui buton se poate trece de la ecranul LinkMap la cel al trasei, graficul clasic generat de OTDR-uri.

Control absolut folosind mobilul tau. Descarca si instaleaza aplicatia LinkMap pentru a controla si configura functiile OTDR, sursa de lumina, powermetru optic sau VFL direct de pe telefon sau tableta. Vizualizarea si partajarea rezultatele se pot personaliza.

Caracteristici

  • Quad monomod – 1310/1550 nm si multimod – 850/1300 nm sau Dual monomod – 1310/1550 nm
  • Compatibilitate cu ambele platforme ROGUE
  • Integreaza power metru (OPM), sursa de lumina (OLS) si sursa de lumina rosie (VFL)
  • Se poate utiliza impreuna cu aeRos, LinkMap si TruEvent.

Aplicatii

  • Testare fibre monomod si multimod
  • Vizualizeaza rezultatele testelor si genereaza rapoarte de oriunde si oricand folosind aeRos
  • Utilizand sursa de lumina si powermetrul optic se poate masura atenuarea de insertie
  • Inspectie vizuala cu lumina rosie (VFL)
  • Impreuna cu selectorul de fibre se pot testa rapid fibrele din conectorii MPO/MTP.

Configuratii disponibile

COD Descriere
RG-2100-Q01 Quad OTDR, 850/1300 MM, 1310/1550 SM, VFL, UPC sau APC
RG-2100-Q02 Quad OTDR, 850/1300 MM, 1310/1550 SM, Sursa de lumina, Powermetru optic, VFL, UPC sau APC
RG-2100-S01 Dual Single-mode OTDR, 1310/1550 SM, VFL, UPC sau APC
RG-2100-S02 Dual Single-mode OTDR, 1310/1550 SM, Sursa de lumina, Powermetru optic, VFL, UPC sau APC

Fiecare modul vine cu conector SC petru porturile OTDR/ OLS si universal 2.5mm la VFL/ OPM. Pentru porturile de OTDR/OLS, pentru testarea fibrei monomod, se poate opta pentru polisare UPC (U) sau APC (A).

Seturile ROGUE OTDR

COD Descriere
RGK-OTDR-BQ02 ROGUE iB1 Base, RG-2100-Q02 Quad OTDR, bobina fibra 150m MM, bobina fibra 150m SM
RGK-OTDR-BS02 ROGUE iB1 Base, RG-2100-S02 Dual SM OTDR, bobina fibra 150m MM
RGK-OTDR-CQ02 ROGUE cB1 Base, RG-2100-Q01 Quad OTDR, bobina fibra 150m MM, bobina fibra 150m SM
RGK-OTDR-CS02 ROGUE cB1 Base, RG-2100-S01 Dual SM OTDR, bobina fibra 150m SM

Toate kiturile includ platforma si modulul de OTDR, geanta de transport, curea de umar, adaptor retea AC/DC, creion de curatare a conectorilor optici (OCC), bobine de lansare si licenta basic pentru aeRos.

Accesorii pentru seturile ROGUE OTDR

Pentru testarea rapida a conectorilor MPO/MTP adauga la platforma ROGUE selectorul de fibre. Testeaza dintr-o singura conexiune fiecare fibra monomod, din cele 12 dispuse la interiorul conectorului MPO/MTP.

COD Descriere
RGK-MPO-SM-OTDR-ADD Selector fibre pentru fibra monomod, conectori SC/UPC-MPO/APC, patch cord SC la SC de 0,3m si bobina de lansare de 30m lungime, 12 fibre si conectori mama MPO-APC

Galerie video

Catalogul cumpărătorului

Ghidul cumpărătorului AFL

Cursuri

Sala 02

Curs jonctionare si testare fibra optica

In parteneriat cu Fujikura si AFL organizam periodic cursuri dedicate jonctionarii si testarii fibrei optice. Cursul dureaza trei zile si cuprinde atat aspecte teoretice, cat si activitati practice unde participantii au ocazia sa lucreze efectiv cu aparatele de masura si cele de jonctionat in scenarii cat mai apropiate de cele intalnite pe teren. …

Vezi Detalii

Recenzii

Nu există încă recenzii.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Modul OTDR”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Specificatii Tehnice AFL RG-2100 ROGUE OTDR