Produse

MFIS – Sistem identificare multi-fibra

Implementarea retelelor cu fibre optice este un proces complicat si laborios ce implica de multe ori mai multe echipe si moduri diferite de documentare. Oricat de atent se face implementarea, greseli precum etichetarea incorecta a fibrelor sunt frecvente. Sistemul MFIS de la AFL este special conceput pentru aceasta problema, asigurand verificarea continuitatii si identificarea cu exactitate a tuturor fibrelor din retea.

Kitul este compus din 3 echipamente

MFT – sursa de lumina multi-fibra

MFT este o sursa de lumina cu conector MTP ce contine 12 lasere independente ce emit la 1550nm. Fiecare laser emite cu un cod digital unic ce poate fi detectat de idenficatorul multi-fibra (MFI) sau powermetrul multi-fibra (MFP) incluse in kit.

MFI – identificator multi-fibra

MFI este un identificator multi-fibra ce detecteaza automat prezenta pe fibra optica a codurilor digitale de identificare emise de sursa MFT. Identificatorul este compatibil atat cu fibre simplex de 250μm si 900μm, cat si panglica de pana la 12 fibre. Aparatul este folosit pentru identificarea fibrelor din zone unde conectorii nu sunt accesibili, precum pat de cablu, podea flotanta, cutii de joncțiune, etc.

MFP – powermetru optic multi-fibra

MFP este un powermetru multi-fibra ce detecteaza automat prezenta pe fibra optica a codurilor digitale de identificare emise de sursa MFT, dar care poate fi folosit si pentru masurarea nivelului de semnal sau a atenuarii, asemenea unui powermetru clasic. Aparatul este folosit pentru identificarea porturilor din cutii terminale, patchpanel-uri si ODF-uri.

 

Caracteristici

Portabil si usor de utilizat

Alimentat cu baterii AA si AAA

Interval de calibrare de 3 ani

 

Aplicatii

Identificarea fibrelor simplex de 250μm si 900μm, cat si a celor panglica cu pana la 12 fibre

Identificarea porturilor din cutii terminale, patchpanel-uri si ODF-uri, inclusiv conectica MTP/MPO

Galerie Foto

Galerie Video

Cursuri

Sala 02

Curs jonctionare si testare fibra optica

In parteneriat cu Fujikura si AFL organizam periodic cursuri dedicate jonctionarii si testarii fibrei optice. Cursul dureaza trei zile si cuprinde atat aspecte teoretice, cat si activitati practice unde participantii au ocazia sa lucreze efectiv cu aparatele de masura si cele de jonctionat in scenarii cat mai apropiate de cele intalnite pe teren. …

Vezi Detalii

Recenzii

Nu există încă recenzii.

Fii primul care adaugi o recenzie la „MFIS – Sistem identificare multi-fibra”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Specificatii tehnice MFIS – Sistem identificare multi-fibra