Produse

Seria de OTDR-uri M210

Modelul Noyes M210 produs de AFL este un OTDR ce se remarca printr-o versatilitate nemaiintalnita, portabilitate si usurinta in utilizare. In functie de configuratie, aparatul permite testarea fibrelor singlemode la 1310 si 1550nm, a celor multimode la 850 si 1300nm sau a ambelor tipuri de fibra, in cazul versiunii QUAD.

Cu o gama dinamica de 30dB pentru fibra singlemode si 26dB pentru cea multimode, M210 este ideal pentru testarea si certificarea retelelor LAN/WAN, metropolitane si industriale ce folosesc aceste tipuri de fibra optica. In ciuda dimensiunilor reduse, aparatul include standard si un powermetru optic si o sursa de lumina rosie (VFL), ce reduc timpul de testare si costurile de administrare. In plus, toate variantele de M210 permit, optional, inspectia conectorilor de fibra optica prin conectarea microscopului digital DFS1.

Usurinta in utilizarea aparatului este asigurata de interfata intuitiva Touch and Test™ care, prin intermediul ecranului touchscreen, permite testarea unui segment optic cu o singura atingere. Partea de gestionare a rezultatelor si creeare de rapoarte este asigurata de pachetul software Test Result Manager. Aceasta aplicatie Windows permite creearea de proiecte complexe care sa caracterizeze total o legatura optica, reunind masuratorile efectuate cu OTDR-ul, valorile salvate cu powermetrul optic si imaginile conectorilor capturate cu microscopul DFS1.

Caracteristici:

  • 30 dB gama dinamica pentru fibra SM
  • 26 dB gama dinamica pentru fibra MM
  • 16 ore autonomie
  • Interfata intuitiva Touch and Test
  • Procesor rapid
  • Ecran touch cu contrast mare pentru utilizare atat la interior, cat si la exterior
  • Powermetru optic si sursa de lumina rosie integrate
  • Compatibil cu microscopul digital DFS1 pentru inspectia conectorilor
  • Rezistent la uzura, dimensiuni reduse, masa mai mica de 1 kg.

Moduri de testare:

  • Full Auto OTDR: testare normala a fibrei cu identificarea defectelor
  • Expert OTDR: este destinata utilizatorilor cu experienta
  • Real-Time OTDR: localizarea defectelor si verificarea sudurilor in timp real
  • Powermetru optic: masurarea puterii semnalelor optice sau a atenuarii fibrei
  • Localizator vizual de defecte (VFL): lumina rosie pentru detectarea fibrelor indoite sau intrerupte
  • Microscop: pentru inspectia conectorilor montati atat pe cabluri cat si panouri.

Variante disponibile:

otdr-m210-afl-3

Galerie Foto

Catalogul cumpărătorului

Ghidul cumpărătorului AFL

Cursuri

Sala 02

 

Curs jonctionare si testare fibra optica

In parteneriat cu Fujikura si AFL organizam periodic cursuri dedicate jonctionarii si testarii fibrei optice. Cursul dureaza trei zile si cuprinde atat aspecte teoretice, cat si activitati practice unde participantii au ocazia sa lucreze efectiv cu aparatele de masura si cele de jonctionat in scenarii cat mai apropiate de cele intalnite pe teren. …

Vezi Detalii

Recenzii

Nu există încă recenzii.

Fii primul care adaugi o recenzie la „OTDR M210 AFL”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Specificatii Tehnice OTDR M210 AFL

Gama OTDR-uri

Ai nevoie de ajutor in alegerea unui OTDR? Te putem ajuta!