Produse

FLX380 FlexTester3 OTDR pentru retele PON

Modelul FLX380 FlexTester3 de la AFL este un OTDR single-mode optimizat pentru testarea retelelor de tip FTTx-PON. Pe langa modulul de OTDR aparatul are integrate o sursa de lumina infrarosie, un powermetru optic, un locator vizual de defecte si un powermetru PON. Comparativ cu generatia trecuta, aceasta noua versiune ofera cu pana la 5dB mai multa gama dinamica atunci cand se folosesc impulsuri de pana intr-o microsecunda.

Asemeni versiunii precedente, FLX380 ofera o combinatie nemaiintalnita de functionalitate si usurinta in utilizare si se remarca printr-un raport calitate-pret foarte bun:

  • 41 dB gama dinamica
  • Cele mai mici valori din clasa sa pentru zonele oarbe atat in modul clasic, cat si in cel PON
  • Functia ServiceSafe de detectie a semnalului pe fibra
  • Masoara pana la 160 Km si splittere cu rapotul de 1:128
  • Masurarea pierderilor la diferite lungimi de unda fara eroare prin intermediul Wave ID
  • Autonomie de peste 12 ore de functionare continua
  • Bobina de lansare de 50m integrata
  • Modul Blutooth inclus pentru transferul wireless al datelor

In functie de lungimile de unda disponibile pentru testare, FLX380 FlexTester3 este oferit in patru versiuni:

  1. FLX380-304: Versiunea destinata testarii retelelor PON in timpul exploatarii, putand testa la 1650nm fibrele cu semnal. Pe langa OTDR-ul clasic pe 1310/1550nm, aceasta versiune include si functia ServiceSafe de detectie a semnalului pe fibra, un powermetru PON integrat si OTDR-ul PON pe 1650nm.
  2. FLX380-303: Similara cu versiunea FLX380-304, dar testeaza fibrele cu semnal la 1625nm.
  3. FLX380-302: Versiune dedicata testarii retelelor FTTx PON, in etapa de constructie, la toate lungimile folosite. Include OTDR singlemode pe 1310/1490/1550 nm, sursa de lumina infrarosie, powermetru optic si locator vizual de defecte.
  4. FLX380-300: Versiune dedicata testarii retelelor singlemode punct la punct si a celor FTTx-PON in etapa de constructie. Include OTDR singlemode pe 1310/1550 nm, sursa de lumina infrarosie, powermetru optic si locator vizual de defecte.

FLX380 FlexTester3 este disponibil in trei variante de echipare:

  • FlexTester3 Complet Test & Inspection Kit – compusa din FLX380 FlexTester3 cu accesoriile standard, FOCIS PRO (Fiber Optic Connector Inspection System), idetificatorul de fibra cu semnal OFI-200D si bobina de lansare.
  • FlexTester3 PRO Test & Inspection Kit – contine FLX380 FlexTester3 cu accesoriile standard si FOCIS PRO (Fiber Optic Connector Inspection System) cu produsele de curatare a conectorilor. Totul se afla intr-o geanta din plastic dur, care rezista la socuri mecanice si umezeala.
  • FlexTester3 cu geanta din material textil – compusa din FLX380 FlexTester3 cu accesoriile standard si un One-Click Cleaner

Toate variantele includ baterie Li-Ion reincarcabila, cablu de alimentare, adaptori SC si FC pentru portul de OTDR, adaptor universal de 2,5 mm pentru porturile OPM si VFL, capace din plastic pentru toate porturile, cablu USB si software TRM Test Results Manager pentru vizualizarea rezultatelor si crearea de rapoarte.

Galerie Foto

Catalogul cumpărătorului

Ghidul cumpărătorului AFL

Cursuri

Sala 02

Curs jonctionare si testare fibra optica

In parteneriat cu Fujikura si AFL organizam periodic cursuri dedicate jonctionarii si testarii fibrei optice. Cursul dureaza trei zile si cuprinde atat aspecte teoretice, cat si activitati practice unde participantii au ocazia sa lucreze efectiv cu aparatele de masura si cele de jonctionat in scenarii cat mai apropiate de cele intalnite pe teren. …

Vezi Detalii

Recenzii

Nu există încă recenzii.

Fii primul care adaugi o recenzie la „OTDR FLX380 FlexTester3 AFL”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Specificatii Tehnice OTDR FLX380 FlexTester3 AFL

Gama OTDR-uri

Ai nevoie de ajutor in alegerea unui OTDR? Te putem ajuta!